MASAŻE W SŁUŻBIE URODY – JAKIE I KIEDY STOSUJEMY?
W obecnych czasach, kiedy każdy z nas gdzieś pędzi, potrzebna jest czasem chwila wytchnienia. Trochę relaksu, odpoczynku oraz dobrego nastroju przyda się osobom, które bardzo często w pogodni za swoimi celami zapominają o sobie. Pomocne w tym mogą być masaże.
Fizjoterapia rozróżnia całą gamę masaży – począwszy od klasycznego, poprzez sportowe, ujędrniające, relaksacyjne – kończąc na masażach wykorzystujących bańkę chińską czy gorące kamienie.
W tym artykule chcę się skupić na masażach które wpływają na naszą urodę oraz ogólny nastrój.
Pierwszym rodzajem masażu jest masaż relaksacyjny. Taki masaż najczęściej dotyczy całego ciała albo tylko pleców. Polega na płynnych, powolnych ruchach, które mają na celu odprężenie pacjenta. Ponadto, rozluźnia całe ciało, niweluje napięcia powstające w wyniku stresu. Często towarzyszy mu uspokajająca muzyka i olejki zapachowe.
Wskazaniami do takiego masażu mogą być:
- Długotrwały stres
- Zmęczenie
- Napięcie mięśniowe
- Brak energii
- Bezsenność


Efekty są odczuwane w zasadzie od razu – pacjent czuje się zrelaksowany, odprężony, zmniejszone jest odczuwanie stresu. Pomaga również w zmniejszeniu bólu powstałego na skutek zwiększonego napięcia mięśniowego. I co ważne – poprawia ukrwienie oraz metabolizm – a co za tym idzie – pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej.
Kolejną zaletą masażu relaksacyjnego jest bardzo krótka lista przeciwskazań. Należą do niej:
- aktywna choroba nowotworowa,
- przewlekłe choroby układu krążenia,
- ostre stany po urazach.
Każde pojedyncze przeciwskazanie jest omawiane indywidualnie na pierwszej wizycie przed masażem.
Kolejnym rodzajem masażu jest masaż antycellulitowy. Stosuje się go jak sama nazwa wskazuję przy problemie z cellulitem – ujędrnia skórę, poprawia ukrwienie oraz wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Wykonywać go można na całe ciało, albo na wybrane partie. Stosowane są olejki pomagające w wygładzeniu skóry. Masaż taki łączy techniki masażu klasycznego – rozcieranie, ugniatanie, uciskanie oraz wibracje.
Głównym celem masażu antycellulitowego jest wzmocnienie włókien kolagenowych, które są odpowiedzialne za jędrność skóry. Dochodzi również do rozbicia podskórnych komórek tłuszczowych. Dodatkową zaletą jest zmniejszenie napięcia mięśniowego co pozytywnie wpływa na redukcję stresu.
A jakie są przeciwskazania?
- infekcje przebiegające z gorączką,
- choroby zakaźne,
- zapalenia układu krążenia,
- zmiany dermatologiczne,
- ostre stany zapalne,
- nowotwory
- świeże kontuzje i urazy.

Ostatnim omawianym rodzajem masażu będzie masaż twarzy. Jest to zabieg niezwykle uspokajający, redukuje każde napięcie i stres. Wpływa na stan skóry – wygładzając ją, odżywiając oraz poprawiając ukrwienie. Skóra staje się jędrniejsza, poprawia się jej koloryt oraz jest bardziej rozświetlona. Po dłuższym stosowaniu widoczna jest redukcja zmarszczek. Stosując odpowiednie kremy lub oliwki dodatkowo lepiej są absorbowane do tkanek.

Odpowiedni masaż pobudza głębokie warstwy skóry oraz mięśnie znajdujące się pod nią, zwiększa się produkcja kolagenu, mięśnie stają się rozluźnione, limfa lepiej krąży – a co za tym idzie – zmniejsza się opuchlizna oraz worki pod oczami.
Przeciwskazania:
- stany zapalne skóry
- trądzik
- rany, uszkodzenia naskórka
- infekcje jamy ustnej
- opryszczka
- powiększone węzły chłonne
- świeże usunięcie zęba
- guzki
Podsumowując, każdy pacjent na pierwszej wizycie dokładnie zostaje poinformowany o wskazaniach, przeciwskazaniach po szczegółowym wywiadzie. Jest ustalany plan, dzięki któremu możemy osiągnąć takie efekty, aby pacjent był zadowolony. Rodzaj zabiegów, ich częstotliwość oraz długość dobierane są indywidualnie pod konkretny problem.
Serdecznie zapraszamy na darmową konsultację do naszych fizjoterapeutów. Zapisz się już dziś.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.